Протягом багатьох років при вирощуванні томата й огірка в закритому грунті тепличники стикаються з появою такої проблеми, як білокрилка. Також як і у інших комах, білокрилок існує безліч видів. Це маленькі, в перший час не помітні людському оку комахи, але вони здатні приносити значну шкоду, псуючи урожай і побічно впливаючи на його кількість і якість. Фермер зауважує присутність білокрилки в теплиці тоді, коли вона вже встигла «набрати обертів» в розвитку (тобто вже вийшло кілька поколінь шкідника) і це, безсумнівно, ускладнює боротьбу з ним.
Давайте розглянемо: особливості розвитку білокрилки, які ушкодження вона завдає рослинам і що може допомогти в боротьбі з нею.
На Україні в теплицях в основному шкодять 2 види білокрилки:
- Теплична (оранжерейна);
- Тютюнова (бавовняна).
Відрізняються вони:
- Кольором яєць: у обох видів білокрилки яйця жовтуватого кольору, тільки у тепличної вони через кілька днів темніють, а у тютюнової колір яєць не змінюється.

 

- Морфологією німфи (основний фактор при діагностиці): у тепличної білокрилки з боків німфи присутні довгі щетинки (як «бахрома»), а у німфи тютюнової білокрилки щетинки короткі або ж їх немає зовсім.

                                                                                                                            - Становищем крил: у метелики тепличної білокрилки крила щільно складені («будиночком»), а у тютюнової - трохи розсунуті.

В іншому вони дуже схожі. У чому ж саме:
1) Білокрилки дуже люблять вологу! Сприятливими умовами для їх розвитку є досить таки висока температура (27-330С) і висока вологість повітря.
 
2) Бажана культура - огірок. Якщо ви вирощуєте в теплицях томат і огірок, то білокрилка спочатку проявить себе саме на огірку, тому що умови вирощування огірка збігаються з сприятливими умовами розвитку білокрилки.
 
3) Зимують білокрилки як в відритих місцях - на деревах (в основному на тополях, березах, клені), так і в закритих приміщеннях (на бур'янах, в щілинах дерев'яних конструкцій теплиць).
 
4) Чи поширюється по листю в основному в стадіях личинки і німфи; також з заселеними рослинами; в поле метелики можуть переноситися потоками вітру. Якщо їх нічого не турбує, то метелики літають тільки в разі потреби, та й то в основному вранці (8-11 год) і ввечері (17-19 год).
 
5) В своєму розвитку білокрилка проходить такі стадії: яйце-личинка-німфа - доросла комаха (імаго). Яйця вона відкладає групами на нижню сторону листа, де і розвиваються надалі інші стадії. Личинки дуже маленькі (до 0,3 мм), в залежності від виду можуть бути з щетинками, а можуть і без них. Відроджені личинки пересуваються і, знайшовши відповідне місце, присмоктуються до нього, втрачають кінцівки (втрачаючи надалі здатність пересуватися) і стають плоскими «лусочками». У німфи з боків є воскова стрічка, яка утворює своєрідну «бахрому», перед останньою линянням німфа стає знову об'ємної і перестає харчуватися. Через кілька днів після вильоту метелика починається її яйцекладка (від 30 до 400 яєць). Перші дві генерації нечисленні, але наступні накладаються одна на іншу. За сезон в теплицях може дати до 15 поколінь.
 
6) Плідність і тривалість життя білокрилки залежить від: температури, вологості повітря і кормового рослини.
При температурі 27-300С метелики живуть від 12 до 24 днів.
При підвищенні температури швидкість розвитку збільшується, але виживаність і плодючість зменшується.
При зменшенні вологості повітря - плодючість зменшується.
7) Білокрилки є переносниками вірусів. Причому переносять віруси в основному дорослі особини.
Отже, які ж симптоми пошкодження рослин білокрилкою?
 
Симптоми пошкодження, на жаль, не мають специфічного характеру (вони схожі і на пошкодження попелицею, і на симптоми вірусних захворювань):
- На листках з'являються забруднення медвяної росою, в результаті чого вони блищать;
- Листя покриваються сажистими грибами;
- Деформація вегетативних органів і плодів,
- Хлороз, мозаїка або кучерявість листя,
- Може сповільнюватися зростання рослини.
Тому діагностувати присутність білокрилки можна лише тільки за результатами спостереження. Але є й особливості в її житті, знаючи які можливо скорегувати методи боротьби з білокрилками.
Особливості:
       1) При вирощуванні томата уздовж центральної доріжки і поблизу вхідних дверей можна висадити 10-20 кущів огірка, які білокрилки заселять в першу чергу, що буде служити сигналом для обробок.
        2) Найбільша кількість шкідника спостерігається зазвичай по периметру і у доріжки (де і стоїть особливо уважно оглядати рослини), в центрі масиву їх кількість менша, тому що для білокрилки рослини,які добре вкриті листям і перекинуті через шпалеру є перешкодою для переходу на інші кущі.
    3) У міру зростання рослини імаго переміщаються на молоді верхні листки, а відроджуються личинки розвиваються на вже більш старих листках. Цей фактор необхідно враховувати при діагностиці наявності шкідника.
  4) Перед останньою линянням німфа, переставши харчуватися, стає недосяжною для системних інсектицидів і непривабливою для ентомофагів.
 
Боротьба з білокрилкою безсумнівно складна через непоміту її спочатку появу, а в подальшому швидке поширення і нашарування одного покоління на інше. Необхідно враховувати багато факторів і кожен випадок окремо.
Сподіваємося, що представлена в даній статті інформація допоможе Вам «зрозуміти» шкідника, діагностувати його і скорегувати методи боротьби.
                                                                                                                                   Агролабораторія «Владам»
                                                                                                                                  Турбота про Ваш врожаї!