Капуста по праву займає лідируючі позиції в споживчому кошику серед овочів. В Україні поля під білокачанну капусту займають в середньому близько 65 000 гектарів. Середня врожайність коливається від 30 до 35 тонн з 1 гектара. Валовий збір капусти складає близько 2 мільйони тонн. При цьому в свіжому вигляді споживається близько 400000 тонн, а решта йде на переробку та зберігання. Судячи за цими даними кожен фермер, який вирощував капусту скаже, що він отримував більше 35 тонн з гектара. Хто знає який урожай закладений в хорошому гібриді капусти? Проста математика. При густоті стояння в 35 тис / га, і вазі головки в 4 кг ми отримуємо 140 т / га. Чому ж ми отримуємо в кращому випадку 80 т / га? Дуже просто. Це залежить від вибора гібрида та агротехніки.

          Вибір гібрида. На ринку насіння величезна кількість сортів і гібридів білоголової капусти різних термінів дозрівання від 45 до 160 днів після висадки розсади. На якому ж зупинитися? Не кожен гібрид себе однаково добре вирощувати як на півночі України, так і на півдні. Багато залежить від погодно-кліматичних умов. Лінійка капуст від Французької компанії CLAUSE – це капусти, які вже відомі в Україні, і які перш ніж до Вас потрапити на поле проходять ретельну перевірку в різних регіонах та умовах. 

          Агротехніка. Насамперед потрібно вибирати поле на якому росли хрестоцвіті не менше як 5-6 років тому. Якщо поле вибрано, то велику увагу потрібно приділити обробці грунту. Помічено на практиці, що глибока оранка на глибину 30-35 см в літній період (після ранніх культур), має більший ефект ніж осіння (після пізніх культур). Тут проявляється ефект напівпара, коли грунт відновлюється після попередника, накопичуючи поживні речовини і мікрофлору. Дуже важливо знати, що поліпшення структури грунту позитивно впливає на капусту. Одним із показників грунту є рівень кислотності. Капуста добре себе почуває при показниках рН 7. Якщо у Вас грунт засолений, то проводимо гіпсування, а при кислому –  вапнування. Ці операції проводять в зимово-осінній період після того як була проведена оранка. Подальші операції переносяться на весну. Як правило це боронування навесні і 2-3 культивації до 7см. Остання культивація перед висадкою розсади або перед посівом. Що стосується добрив, то на 1 тону продукції необхідно 5 кг азоту, 1,8 кг фосфору, 6,2 кг калію, 0,9 кг кальцію, 0,5 кг сірки. Виходячи з цих цифр і аналізу грунтів, ми можемо розрахувати кількість основного добрива і підгодівлі протягом вегетації. Капуста, як і решта хрестоцвітих, добре відгукується на внесення добрив з вмістом сірки. У більшості випадків підгодівлі виглядають так: основне внесення перед оранкою 250-300 кг / га діамофоска (10-26-26), при висадці або посіві 150-200 кг / га нітроамофоска (18-18-18), під час вегетації аміачна селітра в сумарній дозі за 3-4 внесення 300-350 кг / га. В наступному етапі при вирощуванні капусти йде міжрядна культивація 3-4 рази, на глибину 4-5 см., і система захисту від бур'янів, шкідників, хвороб.

         Система захисту від бур'янів включає в собі кілька етапів, і залежить від засміченості поля: 1) обробка за 20-30 днів до висадки-посіву гербіцидами гліфосатної групи для знищення більшою мірою багаторічних одно- і дводольних бур'янів, як правило Ураган Форте у дозі 3 -4 л / га. 2) Внесення грунтових гербіцидів до висадки-сходів культури із закладенням в грунт: Стомп 4-5 л / га, Дуал Голд 1,5-1,6 л / га, Трефлан 2-2,5 л / га. 3) Боротьба з бур'янами по вегетації Бутізан 400 1,5-2 л / га через 5-7 днів після висадки розсади з наступним поливом невеликими нормами води для посилення ґрунтової дії від однорічних злакових та дводольних (основні бур'яни: березка польова, лобода, щериця та ін.). Лонтрел 300 0,2-0,5 л / га від однорічних дводольних та коренеотприскових бур'янів: осот, будяк, ромашка. Галера також застосовується на капусті, але потрібно врахувати післядію на наступний рік щодо пасльонових та інших культур.

           Захист від шкідників капусти повинен будуватися на розумінні як препарат працює і які чинники на це впливають. В першу чергу треба знати, що неякісна вода для бакових сумішей, погано налаштований обприскувач, і температурний режим під час обробок, істотно впливають на те спрацює препарат чи ні. Обприскування повинно починатися з регулювання обприскувача та перевірки якості води. Є практика у ФГ Панавір в Миколаївській області, обробку здійснюють водою, яка очищена через осмос фільтр, при цьому дозування препарату зменшувалося до мінімальних без втрати ефективності. Також покращує якість обробок застосування ад'ювантів і прилипачів (Сільвет голд, ТРЕНД та ін.). Що стосується температури, то більшість пестецидів працюють в температурному діапазоні 15-20 градусів Цельсія. При знижених температурах від захворювань і шкідників працюють контактні фунгіциди, які містять мідь, або фосфорорганічні інсектициди. БІ-58, Пірінекс працює від 4-5 С. При температурах вище 32 С пестициди погано працюють в будь-яких дозах.

     При здійсненні обробки сільськогосподарських культур, треба розуміти з яким шкідником або захворюванням ми будемо боротися, які препарати і в яких дозуваннях необхідно використовувати. Якраз в цьому плані компанія Владам Юг надає послуги Агро центру, для визначення конкретного виду грибка, бактерії, шкідника.

     Які основні популярні інсектициди бувають? В останні роки хімічні компанії виробляють різні комбінації інсектицидів та регуляторів росту нового покоління. Контактні - працюють при контакті з шкідниками, кишкові при попаданні в організм через кишечник, системні, потрапляючи в рослини рухаються з рослинним соком. Комаха гине під час поїдання частин рослин. Фуміганти отруюють через органи дихання. Також вони поділяються на хлорорганічні, фосфорорганічні, синтетичні піретроїди, неонікотиноїди та ін. Розглянемо на прикладі основних шкідників сезону 2015.

      Капустяна муха. Гібридів стійких до даного шкідника немає. Дотримання сівозміни та строків висаджування, суттєво впливає на популяцію шкідника.

       Багато шкоди приносить ранній капусті в кінці весни. Також зустрічається і в літній період. Найкраще до цього шкідника підходити комплексно. Рекомендується обробляти перед висадкою системними препаратами з діючою речовиною тіаметоксам Актара або Круізер. Ця обробка дасть захист до 20 днів. За вегетації спостереження за влітку мухи обробка фосфорорганічними (Нурел Д, Бі 58 та ін.) і піретроїдними (Децис Профі, Карате Зеон, фастак та ін.) препаратами, у тому числі і лісосмуги поблизу поля.

      Хрестоцвіті блохи. З'являється з ранньої весни і до зниження температур нижче 10 градусів. Проти даного шкідника працює добре піретроїдний і фосфорорганічна група препаратів. Якщо температура нижче 10 градусів і велика популяція шкідника, то відмінно з нею бореться Бі 58 в дозуванні 0,5-0,7л / га. Надалі обробки від попелиці совок і трипса контролює хрестоцвіті блішки.

        Попелиця. Гібридів стійких до попелиці немає. Пошкоджує молоді рослини. Тому обробки треба починати відразу ж після висадки. Добре від даного шкідника працює системна група препаратів такі як Актара, Воліам Флексі, Моспилан, Конфідор. Також добре показали комбіновані системно-контактні препарати такі як Воліам Флексі, Протеус 110 ОD, Енжіо та ін.

          Види совок і лугового метелика. Шкідник цієї групи багато отруйний. Перш ніж боротися з ним, потрібно знати, коли починається літ і шкідлива стадія. Для цього використовують феромонні пастки в період з другої декади травня до середини вересня. Їх застосування підкаже про те, коли почнеться масовий літ і відкладання яєць, відповідно, коли треба обробляти поле. Для боротьби з цим шкідником хімічні компанії розробили нові діючі речовини так як шкідник стає все агресивніше і з великою популяцією як в сезоні 2013 року. Такі препарати як Кораген, Ланаті, Ексірель з'явилися відносно недавно, показавши хороший результат проти лускокрилих. Також добре працюють старі давно застосовувані препарати піретроїдної і фосфорорганічесної групи, такі як Карате Зеон, Децис Профі, Фастак, Нурел Д та інші. Добре себе показали регулятори росту хітину в комбінації з системними препаратами.

      Трипс. Сто відсотків стійких гібридів немає, але є такі, які мало пошкоджуються. Серед таких гібридів за результатами сезону +2015 є капуста Браво F1. Вона зарекомендувала себе як капуста без трипса.         

         Систему захисту треба будувати, розуміючи самого шкідника. Існують фази, коли він знаходиться в грунті і в самій рослині, і при цьому не реагує на хімічні обробки. Комплекс таких заходів як: міжрядна культивація, обробка препаратами по листу і в крапельну стрічку (якщо є), терміни висадки, контролює популяцію шкідника. Хаотичне застосування препаратів часто призводить до збільшення популяції так як знищується також корисна мікрофлора і ентомофауна. Всі ці дані можуть Вам надати фахівці Агроцентру Владам Юг.

         Захист від основного захворювання на капусті.

        Фузаріоз (Fuzarium oxisporum). Шкідник потрапляє в рослину з грунту через механічне пошкодження коренів і від стресу. Прогресуючи, він забиває судини, зменшуючи рух соку. В оптимальних умовах це призводить до випадання майже всього поля. Судячи з того, що патоген залишається в грунті до 5-6 років, в деяких господарствах з монокультурами і з відсутністю сівозміни є велика проблема з фузаріозом. Якраз для них в асортименті компанії CLAUSE є капуста Декуріон F1, яка має стійкість до фузаріозу. Вона буде рости на тих полях, де інші капусти випадають від цього захворювання.

      З хімічних препаратів в останні роки застосовують такі як Дерозал, Топсин М, Фундазол. Добре також працюють препарати з діючою речовиною триазольної групи - Фолікур, Раксил, Фалькон. Але застосовувати їх на капусті треба з оптимальним дозуванням, оскільки для хрестоцвітних вони є ретардантами - препаратами, які сповільнюють ріст вегетативної маси.

        Бактеріоз судинний і слизистий. Захворювання, яке також зберігається в грунті і переноситься насінням. Основні заходи боротьби: сівозміна, хороше насіння та хімічні обробки. Основні препарати які застосовують від бактеріозів: Казумин і Фітолавін та препарати, які містять мідь. Треба пам'ятати, що здійснюючи регулярно аналіз рослин, можна в початкових стадіях почати лікування від захворювань, зменшуючи випадання і втрати.

         Додаткову інформацію та рекомендацію можна отримати, звернувшись до фахівців компанії Владам Юг.